Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Wrocław

Wrocław: hipermarket w pigułce

13.07.2011, Pomoc żywnościowa

Tym razem wszyscy stali beneficjenci odebrali swój przydział. Zawsze bardzo czekają na wszystko, co może być dodatkiem do chleba, a w ostatniej dostawie było masło, żółty ser i serki topione. Z żalem natomiast przyjęli wiadomość, że nie będzie już w puli produktów ani cukru, ani dżemu…

– Już sam transport żywności stanowi wyzwanie. 16 ton to nie przelewki – o codziennej pracy punktu wydawania żywności prowadzonego przez wrocławską filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) opowiada Beata Mrozińska, jej kierownik. – W dniach wydawania artykułów własnym samochodem jeżdżę co rano do siedziby banku żywności po nabiał. Inaczej nie da rady. Nie mamy lodówek. Proszę sobie wyobrazić, że można marzyć o lodówce czy witrynie chłodniczej. I to nie dla siebie!

Przy dystrybucji pomaga sporo osób. To ciężka praca. Taki hipermarket w pigułce. Przy rozładunku pracuje zwykle 10 ochotników. Są to przede wszystkim wolontariusze ChSCh, ale pomagają też sami potrzebujący. Do sprawnego wydania artykułów spożywczych wystarczy sześć osób; jednak praca często na tym się nie kończy. Odbiorcami pomocy są ludzie w bardzo różnym wieku: od 18 do 90 lat. Najstarszym niełatwo poradzić sobie z dźwiganiem. Jeśli mieszkają stosunkowo blisko, wolontariusze zanoszą lub zawożą im żywność do domu. W innym przypadku starają się pomóc zanieść siatkę z produktami chociaż do przystanku autobusowego.

– Serce się kraje, kiedy się patrzy na taką wiekową osobę, skazaną na samotne dźwiganie nawet i 12 kilogramów – mówi pani Beata. – Bywają też inne trudne momenty. Co zrobić, gdy samotna matka, której nie ma na liście osób zakwalifikowanych do pomocy, płacze, że nie ma co dać dziecku jeść? Fajnie by było mieć twardą skórę…

Jednak mimo problemów w tym roku dzięki poświęceniu wolontariuszy pomoc zapewniono 1 400 osobom – to o 200 więcej niż w 2010 roku. Wrocławska filia ChSCh nadal apeluje jednak o wsparcie finansowe lub nieodpłatny transport żywności dla najuboższych.

Czytaj więcej o pomocy żywnościowej.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

2 113 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Dolnośląski
Filia Wrocław
ul. Żeromskiego 3
50-321 Wrocław

Nr konta bankowego:
09 2030 0045 1110 0000 0278 8790

Kierownik: Beata Mrozińska-Stachowiak
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 607 420 700 (Udzielanie informacji telefonicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15)

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij